STK Hukuku

Neden STK hukuku?

Günümüzde toplumun hukuk ile yaşadığı deneyim değiştiği gibi, sivil toplum kuruluşlarının hukukla kurduğu etkileşim de farklılaştı. Artık önleyici hukuka daha çok ihtiyaç duyuluyor. Pro Bono Ağı olarak biz de bu nedenle dernekler, vakıflar, kar amacı gütmeyen ve sosyal fayda içeren oluşumlar için yararlı olabilecek hukuki bilgileri bu sayfada paylaşmaya karar verdik.

Sivil toplum kuruluşlarının karşılaşabileceği hukuki durumlara ilişkin rehber ve bilgi notlarını ağdaki hukuk büroları hazırlıyor. Bu belgeler hukuki tavsiyeden ziyade, konuya dair hukuki farkındalık sahibi olunmasına katkı sunmayı amaçlamaktadır. Bu farkındalığı geliştirmenin bir parçası olarak, STK’nızı ilgilendiren hukuki konuların neler olabileceğine dair linkteki Hukuki Sağlık Kontrolü Belgesi'nden de faydalanabilirsiniz.

Burada henüz ele alınmamış ancak STKların bilgiye ihtiyaç duyduğu konularda bize yazmanızda memnuniyet duyarız*

Şimdiden teşekkürler.

Pro Bono AğıDernek ve vakıf arasında farklar nedir?

Dernek ve Vakıflara İlişkin Karşılaştırmalı Rehber


Bağış Kabul Etme ve Yardım Toplamanın Farkı Nedir?

Derneklerin Bağış Kabul Etmesi ve Yardım Toplaması Hakkında Bilgi Notu


Sivil Toplum Kuruluşları ve Kişisel Verilerin Korunması Kanunu

Sivil Toplum Kuruluşları ve Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Hakkında Bilgi Notu


Sivil Toplum Kuruluşları ve Arabuluculuk

Sivil Toplum Kuruluşları ve Arabuluculuk Hakkında Bilgi Notu(*) Yasal Uyarı

Sitemizin içeriği, sadece bilgi ve deneyim paylaşımına yöneliktir. Bu sayfada yer alan yazıların tümü, bilgi edinmek isteyen ziyaretçiler için hazırlanmıştır. Sitemizde yer alan dokümanlar hukukçular tarafından hazırlanmış bilimsel ve güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte İstanbul Bilgi Üniversitesi, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermez; ziyaretçilerin bu siteye dayanarak gerçekleştirdiği hareketlerden, bu sitede yer alan her türlü bilgi, yazı ve sair içeriklerin doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmasından dolayı oluşacak zararlardan hiçbir şekilde sorumlu değildir.

Bu sitede paylaşılan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır; Türkiye Cumhuriyeti Barolar Birliği’nin ilgili düzenlemeleri uyarınca reklam, teklif, hukuki öneri veya danışmanlık teşkil etmez. Bu bilgilerin iletilmesi hiçbir şekilde avukat müvekkil ilişkisi oluşturmaz. Bu bilgiler en son hukuki durumu yansıtmayabileceğinden okuyucular güncel durum hakkında bir avukata danışarak hareket etmelidirler.

Paylaş